3 april 2009

Den 16 april 2009 inleds handeln i CLS B-aktie på AktieTorget

Den 16 april 2009, listas B-aktien i Clinical Laserthermia Systems AB (publ) på AktieTorget. Att listningen senareläggs åtta dagar beror på att emissionen ännu inte är registrerad hos Bolagsverket. CLS genomförde inför listningen en nyemission som blev övertecknad; teckningsgraden uppgick till 130 procent. Genom emissionen tillfördes bolaget cirka 4,9 MSEK och omkring 250 nya aktieägare.

CLS och behandlingsmetoden:

CLS utvecklar och marknadsför en produkt för behandling av solida cancertumörer. För nästan 20 år sedan upptäckte professor Karl-Göran Tranberg, medicinskt ansvarig i bolaget, att värme från laserljus kan bota och dessutom stimulera immunförsvaret mot cancer. Han har nu bedrivit forskning inom området sedan tidigt 1990-tal och har tagit fram en behandlingsmetod som benämns Immunostimulating Laser Thermotherapy (ILT). Bolagets produkt bygger på denna metod som karaktäriseras av följande:

  • Dödar cancertumörer.
  • Framkallar ett immunologiskt försvar mot andra tumörer som är belägna både nära och långt ifrån den behandlade tumören.
  • Är skonsammare för patienten än vanlig kirurgi.
  • Är kostnadseffektiv och säker.

Hur fungerar då ILT-metoden? Mycket förenklat kan man beskriva det så här. En eller flera optiska laserfibrer förs in i eller sätts utanför en tumör. Laserstrålar värmer mycket skonsamt och kontrollerat upp tumören så att den dör. Ur cellerna i tumören läcker antigener ut och aktiverar kroppens immunförsvar, som sedan lär sig att attackera även andra tumörer och metastaser i kroppen. På detta sätt blir den behandlade patienten "vaccinerad" mot cancer under behandlingen. Ett antal lyckade försök har genomförts på olika vävnadspreparationer från djur samt på levande djur och människor. I djurförsök har det visats att ILT ger ökat immunförsvar, minskad tumörväxt och förlängd överlevnad på experimentdjur med cancer i levern. Metoden har med Bolagets laboratorieutrustning redan provats på 72 patienter och resultaten är mycket lovande. Redan under nästa år planerar bolaget att i liten skala inleda försäljningen i Sverige, med efterföljande bred lansering i Sverige och övriga Norden 2011.

Ekonomisk information:

Med anledning av att CLS listas under andra kvartalet 2009 kommer bolaget inte att offentliggöra någon delårsrapport för första kvartalet. Ekonomisk information kommer att offentliggöras enligt följande:

Halvårsrapport 2009: 28 augusti 2009
Delårsrapport, januari – september 2009: 30 november 2009
Bokslutskommuniké för 2009: 26 februari 2010


För ytterligare information kontakta:

Lars-Erik Eriksson, VD
Telefon: 0705-48 84 23
E-post: lee(snabel-a)clinicallaser(punkt)se


Clinical Laserthermia Systems AB (publ) skall utveckla och marknadsföra en säker, skonsam, kostnadseffektiv och kliniskt prövad metod för behandling av solida cancertumörer.